MÔJ PRÍBEH

Všetko to začalo potravinami. Už ako malé dieťa ma bavilo čítať si, čo je napísané na obaloch potravín, hoci pred rokom 1989 tam toho nebolo napísaného veľa. Ale slová ako „aromatizované“, či „homogenizované“ ma fascinovali už vtedy.

Ako puberťáčka som obviňovala „niekoho neurčitého“, že nám dávajú jesť umelé sladidlá v žuvačkách alebo sladkých vodách, stužené tuky, glutaman či bielu múku, všetko je ofarbené a chemicky konzervované. Vtedy som o tom nič nevedela, ale dnes dávam aj klientom otázku: kto je ten, kto si v obchode vkladá potraviny do nákupného košíka? Len ja a nikto iný.

Vyštudovala som potravinárstvo na „chemicko-technologickej“ a naučila som sa veľa o technologických procesoch pri výrobe potravín, o prídavných látkach (E-čkach), výžive či o ľudskom tele. Ale prvý raz som sa začala na potraviny pozerať inak, až keď som mala na svet priviesť nového človiečika. Prečo by som do toho novorodeného čistého telíčka mala dávať látky, ktoré vymysleli ľudia len pred pár desiatkami rokov?

A tu niekde sa začala moja cesta k čistejším potravinám (nie v zmysle umyté čisté jablko, ale čo najmenej prídavných látok ;-)) a čo najmenej toxickej drogérii či kozmetike.

V škole sa bežne o potravinách a jedle neučíme, tak som začala písať články či robiť rôzne prednášky online aj offline, aby sa čo najviac ľudí začalo zamýšľať nad tým, čo jedia alebo odkiaľ pochádzajú suroviny. Vychádzam nielen z vedy, ale aj zo zdravého sedliackeho rozumu a skúseností. A keďže som niekoľko rokov mala pekáreň, kde sme piekli nie typické kváskové chleby, časť článkov je aj z pekárskej oblasti.

Aby som vedela pomôcť ľuďom aj s nastavením jedálnička a s udržateľnou zmenou životného štýlu, doplnila som si vzdelanie o výživové poradenstvo a absolvovala som profesijnú skúšku v tomto odbore. U mňa nenájdete koktejly, kávičky či náplaste na chudnutie/hubnutí, rýchle diéty ani žiadne syntetické výživové „zázraky“. Učím vás vyskladať si jedálniček kvalitne, zo základných surovín, trvalo udržateľne. Viem sa pozrieť aj na jedálniček rastlinne sa stravujúceho klienta (vegán, vegetarián) a v tomto prípade doporučím samozrejme aj vhodnú suplementáciu.

V mojom živote však prišlo aj obdobie, kedy sa mi objavilo autoimunitné ochorenie a niekde v hĺbke duše som vedela, že existuje cesta, ako sa z neho „vyliečiť“, resp. dostať do remisie. Natrafila som na autoimunitný protokol, kúpila som si e-book a skočila som po hlave do toho (vďaka za to, že som už v potravinách bola zbehlá, takže v tomto to bolo pre mňa jednoduchšie). A remisia sa dostavila. Bola som z toho nadšená, lebo som nebola sama jediná, ktorej sa niečo také podarilo. 

Preto som si prešla tréningovým programom a stal sa zo mňa certifikovaný kouč autoimunitného protokolu (AIP), aby som mohla ľudí s chronickými ochoreniami sprevádzať týmto protokolom a pomôcť im tak ku kvalitnejšiemu životu. Autoimunitných ochorení je potvrdených vyše 100 a patria k nim problémy so štítnou žľazou, reumatoidná artritída či lupus, ale pomocou protokolu som riešila napríklad aj ekzém či úzkosti – všetko, čo súvisí s črevnou dysbiózou či syndrómom priepustného čreva. 

V rámci chudnutia či AIP sa na každého pozerám komplexne a dostávame sa k mnohým veciam, ktoré nás ovplyvňujú – či už je to stres, spánok, vhodný pohyb či funkčné dýchanie. A práve funkčné dýchanie je ďalším obrovským puzzlíkom do skladačky zdravia. Ako certifikovaný inštruktor funkčného dýchania pomocou metódy Buteyko používam túto metódu napr. pri úzkostiach, ktorými mnohí ľudia s chronickými problémami trpia. Primárne bola táto metóda vyvinutá na zlepšenie stavu pri astme, chrápaní či spánkovom apnoe. Dýchanie však ovplyvňuje aj stres, aj našu imunitu.

Potravinami to celé začalo. Náš zdravotný stav je ovplyvnený kopou iných vecí, a aj preto je môj prístup holistický a jednotlivé metódy kombinujem.

Nie som lekár, som „len“ potravinárka, výživárka, sprievodkyňa autoimunitným protokolom či inštruktorka funkčného dýchania. Nepredpisujem lieky ani neliečim. Iba pomáham zlepšovať kvalitu života – referencie si môžete prečítať tu.

Pre zaujímavosť, o čom som rozprávala na živých či online stretnutiach 🙂

  • pre malých školákov: o včeľom vosku, jeho pôvode a využití, aj s ukážkou odlievania vosku a výroby veľkonočných ozdôb
  • pre zamestnancov súkromnej spoločnosti: všeobecne o zložení potravín
  • pre mentálne a fyzicky postihnuté ženy: o chlebe a pečení s ukážkou surovín a pomôcok na pečenie s možnosťou si ich ovoňať (suroviny) a ohmatať (pomôcky)
  • pre ženskú skupinu pred začatím ozdravného programu: o potravinách z každej strany – niekoľkohodinová diskusia vrátane ochutnávky menej známych potravín s čistým zložením 😉
  • pre stredoškolákov: o zaujímavostiach zo sveta potravín
  • pre vysokoškolákov: o tukoch a olejoch vo výžive ľudí
  • pre ženy: o čítaní zložení kozmetiky, drogérie a pod. so zameraním sa na (ne)toxickosť

A keď je dostatok času, v diskusiách sa dostávame od zloženia potravín cez výživu, kvalitu života, chudnutie až k autoimunitným ochoreniam 🙂

Verím, že sa na mojich stránkach dozviete čosi nové.

Lucia, srdcom aj dušou potravinárka, výživárka, sprievodkyňa AIP a inštruktorka metódy Buteyko

P. S. Ak máte pocit, že je zbytočné začať sa inak stravovať, lebo veď aj životné prostredie je znečistené a chémia je všade, tento web a ani moje služby nie sú pre vás. Ak si chcete len ponadávať na to, že sme odpadkový kôš Európy alebo očakávate nejakú rýchlu diétu, musíte hľadať inde. Ale ak sa chcete vedome rozhodovať, čo dať sebe, svojej rodine a deťom do úst, začítajte sa…

 

Scroll to Top