AUTOIMUNITNÝ PROTOKOL (AIP)

Autoimunitný protokol (AIP) je navrhnutý na zlepšovanie kvality života hlavne ľuďom trpiacim autoimunitným ochorením. Mnohí si o tomto protokole myslia, že to je také striktné stravovanie. AIP však nie je len o jedle. Okrem stravy sa v rámci AIP rieši aj spánok, stres, toxíny, pohyb a podobne. A to „striktné stravovanie“ je iba v eliminácii, postupne sa potraviny pridávajú a výsledkom by mal byť kvalitný, pestrý jedálniček a trvalo udržateľné zmeny (a zlepšené zdravie).

Ako (bývalý) pacient s autoimunitným ochorením som si autoimunitným protokolom prešla. Trošku „na punk“ – kúpila som si jeden e-book, skočila rovno do eliminačnej fázy a postupne sa mi zlepšoval zdravotný stav. Nešla som úplne nepripravená – predtým som si odskúšala aj program Whole 30, ktorý mi ale na remisiu nestačil. V rámci vlastnej cesty na protokole som na niektoré otázky nemala odpoveď a niečo som išla formou pokus-omyl. Zo začiatku som nepracovala na všetkých oblastiach, ale tým, že som bola zbehlá v potravinách ako takých, stravovacia časť bola pre mňa v každom prípade jednoduchšia, ako pre človeka, ktorý sa stravuje ako bežná populácia. Až neskôr som si prečítala viac kníh na túto tému a zistila som, že v niečom majú prístup rovnaký a v niečom sa líšia. Čo je teda pre bežného človeka mätúce.

Ale keďže AIP ako taký mi dával obrovský zmysel a v určitej forme som ho mala vyskúšaný na sebe, chcela som ho posúvať v nejakej ucelenej a logickej forme ďalej. U nás o AIP vie stále málo ľudí. Preto som sa stala koučom autoimunitného protokolu podľa dr. Sarah Ballantyne a môžem takto sprevádzať ľudí, ktorí buď nemajú čas pátrať v rôznych informačných zdrojoch alebo potrebujú nad sebou „ochrannú ruku“. Prípadne nevedia, ako začať alebo si myslia, že AIP je iba o jedle (čo je asi jeden z najčastejších omylov, prečo ľuďom AIP „nefunguje“).

Počas štúdia za sprievodcu protokolom som zároveň zistila, aké rôzne „chyby“ som robila počas mojej cesty na AIP. Viem, že keby mi niekto v tom čase na tejto ceste pomohol, bola by jednoduchšia. A tiež viem, že čím skôr na sebe človek začne pracovať, tým menšie môžu byť škody na „postihnutých“ orgánoch (či už na štítnej žľaze alebo na čreve…).

Kto už má jedno autoimunitné ochorenie a nijakým spôsobom na sebe nepracuje (je stále v stave chronického zápalu, priepustného čreva a poškodených mitochondrií), je možné, že sa časom nabalí aj ďalšie autoimunitné ochorenie. A AIP je možnosťou prevencie práve ďalšieho ochorenia.

AIP nie je zázračná tabletka, ale výsledky veľakrát stoja za to.

Viac (nielen) o autoimunitnom protokole som spísala do nasledujúcich článkov:

Čo sú autoimunitné ochorenia a aké sú ich príčiny?

Čo je autoimunitný protokol (AIP)? 

Zoznam autoimunitných ochorení

Pre koho je a nie je vhodný AIP?

Najčastejšie mýty o AIP

Ktoré potraviny sú na AIP povolené/zakázané?

Zavádzanie potravín v rámci AIP

Modifikovaný AIP

Disclaimer: nie som lekár, nepredpisujem lieky, ani neliečim. Ako výživový poradca, potravinár a certifikovaný kouč autoimunitného protokolu sprevádzam na ceste ku kvalitnejšiemu životu pomocou stravy a úpravy celkového životného štýlu. Ku každému klientovi pristupujem individuálne.

Scroll to Top