Online kurz
Výroba prírodných mydiel z tukov studeným procesom

mydlo v mydelničke

Na kurze Výroba mydla z rastlinných olejov studeným procesom sa naučíte všetko, čo potrebujete k výrobe mydla tak, aby ste si po skončení kurzu vedeli urobiť mydlo „čistého“ zloženia podľa vášho želania.

Vedeli ste, že kusové mydlo je najbežnejším kozmetickým výrobkom?

A nie je jedno, čím sa umývame.

Zdravá pokožka je osídlená miliardami mikroorganizmov, ktoré sa (áno, aj na našej pokožke) vyživujú prirodzene sa vyskytujúcimi látkami (cholesterolom, glycerolom, aminokyselinami a mastnými kyselinami). Ak používame nevhodné prostriedky na umývanie či pranie, narušujeme prirodzené prostredie pokožky a môžeme si ju podráždiť.

Je rozdiel medzi bežným tuhým mydlom z drogérie a prírodným mydlom?

Veru áno.

Zjednodušene: tuhé mydlo sa vyrába reakciou tukov a hydroxidu sodného. Mydlo je chemicky sodná soľ mastných kyselín a proces výroby mydla sa nazýva zmydelňovanie (saponifikácia).

Pri priemyselnej výrobe tuhých mydiel sa pri zmydelňovaní pri vysokej teplote používa NADBYTOK HYDROXIDU. Po zreagovaní sa odstráni glycerol, ktorý sa ďalej predáva ako vedľajší produkt (na výrobu liečiv, výbušnín, do kozmetických výrobkov…). Takto vyrobená mydlová hmota je dráždivá a nadmerne odmasťuje pokožku. Preto sa do nej pridáva glycerol na zvlhčovanie pokožky (časť toho, ktorý sme predtým odstránili), lanolín (na zmäkčenie či premastenie pokožky), lecitín, mastné kyseliny, antioxidačné látky (v podstate konzervanty, aby sa mydlo nekazilo), vonné látky (zvyčajne syntetické, lebo majú nemenné vlastnosti), farbivá a iné prísady, z ktorých mnohé v prírode nenájdeme.

Prírodné mydlá sa vyrábajú inak. Hlavným rozdielom je použitie NADBYTKU TUKU (nie hydroxidu, ako tomu je u bežných priemyselných mydiel), nižšia teplota pri reakcii (vhodnejšia pre zachovanie cenných látok) a namiesto syntetických vôní prírodné silice (starší názov silíc je éterické oleje), ktoré majú samy o sebe liečivé účinky. Glycerol vzniká priamo pri výrobe, všetok ostáva v mydle a pôsobí zvlhčujúco na pokožku. Nezreagovaný tuk/olej v prírodnom mydle zase pokožku jemne premasťuje. Nič viac do prírodného mydla nemusíme pridávať. Prírodné mydlá preto pokožku nedráždia nevysušujúnezaťažujú prírodu (ani odpadové vody), lebo sú biologicky odbúrateľné.  Prírodné suroviny nie sú konštantné, preto každá várka mydla môže mať jemne odlišnú vôňu, odtieň, tvar alebo konzistenciu.

žena drží v ruke pohár s jedlom a pozerá sa naň, akoby kontrolovala zloženie

Som Lucia, potravinárka srdcom aj dušou. Vyštudovala som potravinárstvo a v rámci neho aj kozmetiku. A tak, ako mi rukami a očami prešli tisíce potravinových výrobkov a etikiet, podobne je to aj s kozmetikou a drogériou 🙂

Denno-denne sa vystavujeme rôznym neprirodzeným zložkám a zaťažujeme si náš detoxikačný systém. Preto aj v rámci kozmetiky a drogérie používam čo najmenej "toxické" výrobky.

Na umývanie rúk aj tela používam dlhé roky už len vlastné mydlá.

Začiatky mojej výroby boli všelijaké, lebo literatúry ani internetu poriadne nebolo a na škole sme sa učili o mydlách priemyselných, nie prírodných. Moje prvé mydlo som robila bez mixéra, iba ručným miešaním, takže trvalo niekoľko hodín, kým zreagovalo 😀 Dnes mi tento krok trvá do 10 minút 🙂

Počas mojej mydlovej praxe som sa stretla s rôznymi surovinami, prístupmi a problémami, takže kurz je zhrnutím mojich teoretických aj praktických vedomostí a skúseností.

O ČOM bude kurz?

V kurze sa budeme venovať teórii aj praxi ohľadom zložení a výroby mydiel a na konci kurzu si vyrobíte mydlo vlastné.

1. týždeň: Oboznámite sa s typmi mydiel, spôsobom výroby mydiel a budeme sa venovať bezpečnosti pri práci a ochranným pomôckam (pracujeme s hydroxidom sodným, silnou žieravinou) a naučíme sa bezpečne si vyrobiť roztok hydroxidu.

2. týždeň: prejdeme si teóriu výroby mydla, dostanete všeobecný postup výroby mydla, povenujeme sa pomôckam, materiálom, formám na mydlá a dostanete tipy na pomôcky, ktoré sa dajú kúpiť aj v bežných obchodoch. Povieme si základné informácie o vôňach (silice, vonné oleje) a farbivách.

3. týždeň: Pozrieme sa na to, aké oleje/tuky a kedy používať, čo je to „stopa“ či „pretučnenie“. Naučíte sa pracovať s „mydlovou kalkulačkou“, pochopíte podstatu tvorby vlastnej receptúry. Plus zistíte, kde je možné si zakúpiť suroviny na výrobu či formy.

4. týždeň je hlavne praktický: vytvoríte si VLASTNÉ MYDLO. Dostanete základný jednoduchý recept a prejdeme si celý proces od zmiešania surovín cez nalievanie do foriem až po zrenie. V tento týždeň sa vám sprístupnia aj dva bonusy – prvý bonus je video o tom, ako sa mydlo robiť nemá. Slúži aj ako možnosť kontroly, či ste dobre pochopili teóriu.
Druhý bonus je o možnosti ekologického prania pomocou mydla a výroba mydlového „slizu“.

Keď sa raz naučíte urobiť základné mydlo z rastlinného oleja a hydroxidu sodného, ostatné mydlá už budú len na vašej tvorivosti.

na plechu zrejú mydlá

KDE sa kurz uskutoční?

Kurz sa uskutoční v online priestore, v členskej sekcii na webovej stránke. Dostanete prístupové meno a heslo a môžete študovať, kedy budete mať čas.

KEDY sa kurz uskutoční?

Kurz sa vám sprístupní ihneď po zaplatení a každý týždeň sa vám odkryje nová lekcia. V poslednom týždni sa vám sprístupnia aj dva bonusy.

ČO mi kurz prinesie?

KOĽKO kurz stojí?

Moje dlhoročné teoretické aj praktické skúsenosti som zhrnula do 4 týždňov. Týmto vám ušetrím čas, ktorý by ste strávili hľadaním informácií, pokusmi a omylmi. 

Cena za online mydlový kurz je 89 eur (2 150 Kč)

Kurz JE určený pre mňa, ak

Kurz NIE JE určený pre mňa, ak

Objednávka kurzu

Predajný formulár je vytvorený v systéme SimpleShop.cz.

Platiť môžete aj v českých korunách kliknutím na tlačidlo

Ak vám niečo nefunguje alebo sa chcete niečo opýtať, napíšte mi na lucia.f@pribehypotravin.sk

Scroll to Top