Ako som písala v inom článku, potvrdených autoimunitných ochorení je viac ako 100. Ale imunitný systém hrá veľkú rolu aj u rôznych ďalších ochorení – pri ekzéme, alergiách či depresii. Dôvodom je hlavne poškodený mikrobióm a/alebo syndróm priepustného čreva.
AIP (ako striktný protokol) je vhodný pre ľudí, ktorí majú autoimunitné ochorenie diagnostikované už dlho, prípadne ktorí majú viac autoimunitných ochorení a sú ochotní urobiť vo svojom živote zmeny.
Stravovacia časť pôvodného AIP („core“ AIP) je hodne reštriktívna. Preto, ak ľudia nemajú diagnózu autoimunitného charakteru, ale majú rôzne príznaky (bolesti hlavy, kĺbov, mozgová hmla, neskutočná únava, „bezdôvodne“ chudnú alebo naopak priberajú…), môže sa im polepšiť aj na „modifikovanom“ AIP. Ten nie je taký prísny a v jedálničku sa niektoré potraviny nechávajú. Niekomu môže stačiť zameniť vysoko priemyselne spracované potraviny za potraviny z kvalitných základných surovín, bez lepku a mlieka a môže sa mu polepšiť aj bez protokolu.
Pokiaľ máte vo svojom životnom príbehu obdobie porúch príjmu potravy (anorexia, bulímia…), nechoďte do AIP sami. Protokol vám môže poruchu opäť spustiť, takže je vhodné mať certifikovaného sprievodcu protokolom a zároveň byť pod dozorom psychológa/terapeuta, ktorý sa venuje aj PPP.
AIP nie je protokol určený na chudnutie (hoci znížením zápalu v tele sa postupne zvykne upraviť aj hmotnosť…). Ak chcete „len“ schudnúť, AIP nie je momentálne pre vás. Ale samozrejme, rada vám s chudnutím pomôžem.
To, že prejdete autoimunitným protokolom neznamená, že sa určite zbavíte liekov. Môže to byť príjemný bonus. Niektoré ochorenia či stav orgánov si ale lieky vyžadujú doživotne. Preto sa na to neupínajte. Na druhej strane, aj zázraky sa stále dejú 😉
AIP je vhodný aj pre deti, tehotné či dojčiace ženy. Je nutrične veľmi bohatý a oproti bežnému jedálničku je omnoho výživnejší. Avšak v týchto prípadoch je vhodnejšie obrátiť sa na certifikovaného kouča AIP.
Ak do AIP nechcete ísť, lebo máte pocit, že nezvládnete vynechať všetky zakázané potraviny zo dňa na deň, tak vedzte, že do eliminačnej fázy sa dá prechádzať aj postupne. Tak, aby to bolo pre človeka čo najpohodovejšie.
O tom, aké sú najčastejšie mýty o autoimunitnom protokole, si môžete prečítať v tomto článku.