„Nut“ je po anglicky orech, preto základom „nuteloidných“ nátierok by z môjho pohľadu mali byť orechy. No ako som pátrala v zloženiach rôznych výrobkov, drvivá väčšina mala na prvom mieste cukor alebo náhradu cukru.
Nátierok z lieskových orieškov je na trhu naozaj veľmi veľa. Vybrala som z môjho pohľadu reprezentatívnu vzorku, ktorá by mala stačiť na pochopenie zloženia akejkoľvek čokoládovo(kakaovo)-orieškovej nátierky. Tentokrát som sa rozhodla napísať aj názvy výrobkov.
Ako ste si už asi všimli, zoznamy vytváram tak, aby na prvých miestach boli potraviny s najlepším zložením. Neznamená to, že ešte lepšie zloženie neexistuje (možno som naň nenatrafila) a neznamená to ani, že na poslednom mieste je zloženie najhoršie. Na prvé miesta sa tentokrát dostali dva slovenské výrobky (hoci kakao ani kokosové kvety nie sú „našské“, nátierky sú vyrobené Slovákmi alebo aspoň pre slovenskú firmu).
Sama pre seba som si rozdelila nátierky na tie, ktoré sú bez pridaného mlieka (zloženia A) až C)) a tie, ktoré mlieko obsahujú (zloženia D) až I)).
Výrobky, ktoré majú v názve bio, obsahujú suroviny pochádzajúce z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva.
Lieskovo-orieškové nátierky s kakaom nemliečne
A) Slowtella: lieskové orechy 66 %, cukor z kokosových kvetov, kakaové maslo, kakaový prášok 6 %.
B) Powerlogy Kids bio Nougat Cream: lieskové oriešky 60 %, trstinový cukor, kakaový prášok, kakaová hmota.
C) Rapunzel Samba Dark čoko-oriešková bio: lieskové oriešky 45 %, sušená trstinová šťava Rapadura, prírodný trstinový cukor, odtučnené kakao 15 %, nestužený palmový olej, Bourbon vanilka.
Lieskovo-orieškové nátierky s kakaom a mliekom
D) Rapunzel Samba čoko-oriešková bio: lieskové oriešky 45 %, sušená trstinová šťava Rapadura, prírodný trstinový cukor Cristallino, nestužený palmový tuk, sušené plnotučné mlieko, odtučnené kakao 4 %, Bourbon vanilka.
E) Jardin bio nátierka čokoládovo-oriešková: trstinový cukor, slnečnicový olej, čokoláda 16,5 % (trstinový cukor, kakaový prášok so zníženým obsahom tuku, kakaové maslo), pasta z lieskových orieškov 10 %, sušené odtučnené mlieko, sójová múka, emulgátor: lecitíny zo sóje, extrakt z bourbonskej vanilky.
F) Nutella, nátierka z lieskovcov a kakaa: cukor, palmový olej, lieskové oriešky (13 %), kakaový prášok so zníženým množstvom tuku (7,4 %), sušené odtučnené mlieko (6,6 %), sušená srvátka, emulgátor: lecitíny (sójové), vanilín.
G) Ms Molly’s Kakaovo-lieskovooriešková nátierka: cukor, rastlinný olej repkový, rastlinný olej palmový, kakaový prášok so zníženým množstvom tuku (5 %), sušená srvátka, sójová múka, pasta z lieskových orieškov (2 %), emulgátor (sójový lecitín), aróma, vanilkový extrakt.
Lieskovo-orieškové nátierky s kakaom a mliekom bez pridaného cukru
H) MaxSport Protein Nella: sladidlo maltitol, koncentrát mliečnych bielkovín 25 %, slnečnicový olej, lieskové orechy 13 %, kakaový prášok so zníženým obsahom tuku 10 %, sušená srvátka, kakaové maslo, emulgátor: slnečnicový lecitín, prírodná aróma.
I) Torras: sladidlo zo škrobu (maltitol 45 %) a sladidlá z rastlín stévie (0,027 %), rastlinný tuk, lieskové oriešky (10 %), sušené mlieko, kakaový prášok odtučnený, laktosérum, sójový lecitín, aróma vanilková a lieskovooriešková.
Ako som spomenula vyššie, základom lieskovoorieškových nátierok by mali byť lieskové orechy. Výrobcovia nám udávajú ich množstvo od cca 2 % do vyše 60 %. A to je dosť veľké rozpätie, že? Oriešky sú drahá (a kvalitná) surovina a čím menej orieškov, tým viac orieškovej hmoty musí byť niečím nahradenej. Preto na prvých miestach nájdeme veľakrát cukor a tuk.
K zloženiu A) a B) nemám výhrady. Ak niekto doteraz jedol nátierky s cukrom na prvom mieste v zložení, tak zloženia A) a B) sú bez debaty vynikajúcou náhradou – obsahujú 60 a viac percent lieskovcov, na osladenie trstinový cukor či cukor z kokosových kvetov a kakaové súčasti.
Zloženie C) a D) vyrobil jeden výrobca. Rozdiel je len v tom, že C) je nemliečna nátierka, D) mliečna. Naschvál som sem dala obe zloženia, aby sme vedeli porovnať aj nátierky s obsahom pridaného mlieka. Zloženie v týchto prípadoch je v podstate čisté: oriešky (45 %), trstinová šťava, resp. cukor, palmový olej (bio), plnotučné mlieko v mliečnej verzii, kakao a vanilka.
Mimochodom, nátierky so zloženiami A) až D) hľadajte v predajniach so zdravou výživou. V supermarketoch ich zoženiete málokedy.
Nátierka E), hoci je bio, obsahuje na prvom mieste cukor, na druhom slnečnicový olej, na treťom čokoládu (ktorá má obsahuje opäť cukor na prvom mieste), orieškov je 10 % (v zložení D) je orieškov 45 %), mlieko je odtučnené (v zložení D) je plnotučné) a plus obsahuje sójovú múku. V princípe by som nemala nič proti sójovej múke, ale keď existuje možnosť vyrobiť výrobok bez nej, tak načo? Jednou vetou: málo orechov, veľa cukru a nekakaového tuku a sójová múka(?).
Zloženie F): na prvom mieste cukor, na druhom rafinovaný palmový olej (ale z udržateľného poľnohospodárstva), orieškov je 13 %, mlieko odtučnené a namiesto vanilky umelo vyrobený vanilín.
Zloženie G) obsahuje len 2 % lieskovcovej pasty. Hmotu treba niečím „nastaviť“, takže použijeme cukor, tuk, srvátku (aj kvôli chuti plus by mala byť lacnejšia ako mlieko), sójovú múku, pre chuť pridáme arómu (tipujeme lieskovoorieškovú).
Čo sa týka nátierok bez pridaného cukru, teda so sladidlom (vzorové zloženia H) a I)) – podobajú sa na klasické „cukrom a tukom začínajúce“ nátierky F) a G) s tým rozdielom, že namiesto klasického bieleho cukru (sacharózy) obsahujú maltitol (alkoholový cukor). Ten je menej sladký ako sacharóza, aj má o trochu nižší glykemický index (o tom niekedy inokedy). Štandardne sa vyrába procesom, ku ktorému v domácnosti nemáme vybavenie. Plus sa vstrebáva v hrubom čreve, čím môže u niekoho spôsobovať tráviace problémy (nadúvanie, či vo väčších množstvách môže pôsobiť laxatívne). Ak si pozrieme množstvo lieskovcov v nátierkach bez pridaného cukru, sme na 10 a 13 %, čo nie je veľa, keďže už vieme, že aj mliečna nátierka sa dá vyrobiť so 45 % orieškov. Laktosérum je podľa mňa zlý preklad a má tam byť srvátka (z mlieka).
Radšej si dať kvalitnú orieškovú nátierku s klasickým cukrom, ako máloorieškovú s pridaným (akýmkoľvek) sladidlom.
O olejoch sa dá písať hodiny, ale v skratke: v horeuvedených zloženiach sa vyskytujú rôzne oleje: slnečnicový, palmový, repkový a olivový. Oleje sa používajú v týchto prípadoch rafinované (prešli „zničujúcim“ cyklom výroby). Ak neberiem do úvahy vhodnosť či nevhodnosť palmového oleja na naše zdravie, „palmáč“ sa považuje za kontroverzný hlavne kvôli zanechanej ekologickej stope pri konvenčnom pestovaní – ničenie pralesov a podobne. V rámci ekologického pestovania by mali byť palmy pestované trvalo udržateľným spôsobom, takže v bio výrobkoch by sme mohli palmový olej akceptovať.
V prípade týchto sladkých nátierok nájdeme rozdiely aj v surovinách. Je rozdiel, keď sa do výrobku použijú čerstvo pražené lieskovce alebo lieskovcová pasta (ako polotovar). Je rozdiel použiť ako zdroj tuku prirodzene sa vyskytujúci tuk v orieškoch a kakaové maslo alebo namiesto toho ako tuk použiť rafinované oleje. Je rozdiel použiť plnotučné mlieko alebo odtučnené mlieko (tuk je nositeľom chuti a krava dáva mlieko tučné, nie odtučnené). Je rozdiel použiť na osladenie prírodný (hnedý) trstinový cukor či trstinovú šťavu alebo klasický rafinovaný biely cukor. Je rozdiel, keď sa použije pravá vanilka alebo vanilín (synteticky vyrobená vôňa vanilky).
Čím menej sú suroviny v procese výroby spracovávané, tým viac si zachovávajú prirodzene sa vyskytujúce zložky (minerály, antioxidanty a podobne).
Je na každom z nás, čo vložíme sebe alebo svojim deťom do úst 😉
Som srdcom aj dušou potravinárka, výživárka a sprievodkyňa autoimunitným protokolom.
Učím ľudí dešifrovať texty nielen na potravinových etiketách, pomáham odhaľovať aj skryté rozdiely v surovinách, aby vďaka tomu jedli jednoduchšie, vedomejšie a zdravšie. Môj príbeh si prečítate tu: >>
Rada vás privítam aj v uzavretej skupine na Facebooku pod názvom >Čo sa skrýva v potravinách, ktoré (kupu)jeme. >>