K napísaniu tohto článku ma inšpirovali rozhovory so známymi o potravinách, kedy som zistila, že sa s dotyčnými nerozprávame o tom istom. Ako hovorí jedno slovenské príslovie: ja o voze, oni o koze. Ja o zložení, oni o nutričných hodnotách a naopak.
Tak sa na to pozrieme. Na obale výrobku sa dočítame veľa vecí: kto danú potravinu vyrobil, dokedy ju môžeme bez obáv konzumovať, akú má hmotnosť, v akom prostredí ju treba skladovať a podobne. A na obale nájdeme aj zloženie potraviny, aj výživovú hodnotu.
Zloženie potravín znamená, z akých surovín sa skladá potravina, teda aké suroviny použil výrobca pri výrobe danej potraviny.
Bylinkový čaj môže byť napríklad zložený z mäty, medovky a nevädze.
Práškový cukor môže byť zložený z cukru a protihrudkujúcej látky.
Chlieb môže byť zložený z múky, droždia, zemiakov, soli a vody.
Cukrík môže byť zložený z cukru, glukózového sirupu, kyseliny citrónovej, ovocnej šťavy, farbiva, arómy.
Jablko zloženie mať napísané nebude, ale jablko sa skladá v tomto prípade z jablka.
Výživové alebo iným slovom aj nutričné hodnoty znamenajú, koľko živín sa nachádza v danom výrobku.
Živiny sú látky prijímané stravou, zabezpečujúce vývoj a udržiavanie rovnovážneho stavu a vývoja všetkých štruktúr a funkcií organizmu; patria sem bielkoviny, tuky, cukry, minerálne látky, vitamíny…
Na obale sa z výživových hodnôt dozvieme, akú energetickú hodnotu (koľko kJ alebo kcal) má 100 gramov danej potraviny, koľko obsahuje bielkovín, sacharidov, tukov, soli, prípadne vlákniny. V niektorých prípadoch namiesto soli nájdeme množstvo sodíka. U minerálnych vôd nájdeme aj obsah minerálnych látok (vápnik, horčík, draslík a pod.). U olejov môžeme nájsť v rámci tukov rozpísané jednotlivé druhy mastných kyselín (nasýtené/mononenasýtené/polynenasýtené kyseliny).
Práškový cukor s protihrudkujúcou látkou môže obsahovať 97 g sacharidov na 100 g výrobku, 0 g bielkovín, 0 g tukov.
Chlieb môže obsahovať 43 g sacharidov, 1 g tukov a 6 g bielkovín na 100 g výrobku.
Cukrík môže obsahovať 78 g sacharidov, 6 g tukov a 3 g bielkovín na 100 g výrobku.
Jablko síce nemá obal s napísanými výživovými hodnotami, ale tiež obsahuje živiny. Priemerne je to 13 g sacharidov, 0,4 g tukov a 0,4 g bielkovín na 100 g jablka.
Na nasledujúcich fotografiách som zelenou farbou ohraničila zloženie výrobku a ružovou farbou výživové hodnoty.
Zloženie a výživové hodnoty syra v oleji:


Zloženie a výživové hodnoty ovocnej nátierky:

Zloženie a výživové hodnoty oleja:


Zloženie ovocného a bylinno-ovocného čaju. V tomto prípade nutričné hodnoty na obale nehľadajte (zvyčajne sú všetky hodnoty veľmi blízke nule):

Zloženie a výživové hodnoty bravčovej masti:


Zloženie a výživové hodnoty mliečnej čokolády:

Zloženie a výživové hodnoty ryžových cestovín:

Zloženie a výživové hodnoty rastlinnej nátierky. V tomto prípade má výrobca výživové hodnoty na dvoch miestach. Bledoružovou som vyznačila „zjednodušené“ hodnoty – je to pre tých, ktorým stačí rýchly pohľad. Kto chce detailnejšie hodnoty, pootočí výrobok (2. fotka) a tam ich nájde.


Ako je to v prípade, keď si kúpime krájaný syr alebo salámu, prípadne nebalené pečivo?
Ak si chceme dať pri pulte nakrájať salámu a zaujíma nás zloženie, niekde pri mäsových výrobkoch býva šanon s jednotlivými výrobkami. Ak tam šanon nie je, predavačky sú povinné poskytnúť zloženie výrobku aspoň k nahliadnutiu. Podobné je to so všetkými výrobkami „na váhu“ – nátierkami, syrmi, šalátmi, a aj nebalenými rožkami, chlebom či koláčmi. Ak si už salámu kúpime, zloženie a výživové hodnoty bývajú uvedené na etikete spolu s hmotnosťou a cenou.
Niektorí malí výrobcovia (zatiaľ) nemajú povinnosť uvádzať výživové hodnoty. Zloženie výrobku však musí poskytnúť každý výrobca, či už na obale alebo prostredníctvom predávajúceho.

Som Lucia, srdcom aj dušou potravinárka, ktorú život nasmeroval k holistickému prístupu k zdraviu. Ako certifikovaná výživárka, sprievodkyňa autoimunitným protokolom a inštruktorka Buteykovej metódy funkčného dýchania pomáham ľuďom získať späť kontrolu nad svojím telom aj mysľou. Okrem toho učím ľudí dešifrovať texty nielen na potravinových etiketách. <<Viac o mne si prečítate tu:>>
E-book zdarma o 7 (ne)pravdách v potravinách si môžete stiahnuť <<na tomto odkaze>>
Rada vás privítam aj v uzavretej skupine na Facebooku, kde sa venujem zloženiu potravín: <<Čo sa skrýva v potravinách, ktoré (kupu)jeme. >>