Kvasená kapusta/kysané zelí
Vianoce prichádzajú a na mnohých slovenských štedrovečerných stoloch nájdeme kapustnicu. Základom tejto polievky je kvasená kapusta, česky kysané zelí.
Kvasená kapusta má ale veľa skvelých vlastností – obsahuje probiotické „zvieratká“, enzýmy, vlákninu či vitamíny – a preto by sme ju mali zaradiť do jedálnička nielen na Vianoce.
Ak ste si kapustu pred pár týždňami nenatlačili do suda alebo nemáte známeho s touto kyslou chrumkavou pochúťkou, ostáva vám navštíviť obchod. Ako si kúpiť kapustu, ktorá bude naozaj prospešná pre váš organizmus?
Pri kúpe sa zamerajte na dve veci – je to tepelná úprava a zloženie.
Tepelná úprava
Kapusta, ktorá má dátum spotreby až o dlhý čas, je pravdepodobne pasterizovaná, čiže tepelne upravená a už tam nebude také množstvo prospešných mikro-zvieratiek a vitamínu C ako v čerstvo vykvasenej alebo iba chladenej. Niektoré tepelne upravené kapusty nájdete aj v chladiacich boxoch, takže sa nedajte pomýliť. Malo by to byť na obale napísané.
Zloženie
Ak si robíme kvasenú kapustu doma, použijeme rezanú kapustu, soľ a silu rúk či nôh (podľa veľkosti nádoby) :-D. To je základ. Niekto pridá čierne korenie, bobkový list, nové korenie, rascu, cviklu, chren, jablko alebo cibuľu, podľa toho, ako mu chutí. Je ideálne, ak nejaké takéto zloženie nájdeme aj v obchode.
Vypísala som zloženia kvasených kapúst, ktoré sa dajú zohnať v obchodoch. Nie sú to, samozrejme, všetky, aké existujú, ale ak porozumiete tým nasledujúcim, budete si vedieť vybrať tú najlepšiu. Nepíšem konkrétne značky. Budem radšej, ak sa dokážete postupne orientovať v potravinách na základe ich zloženia a nie značky. Ak aj budete mať svoju obľúbenú potravinu (nielen kvasenú kapustu), je dobré si raz za čas zloženie opätovne prečítať. Výrobcovia občas menia zloženia, a nie vždy len k lepšiemu.
A) biela hlávková kapusta, soľ, čierne korenie
B) kapusta biela rezaná, cibuľa, jedlá soľ, rasca celá, čierne korenie celé, nové korenie celé, bobkový list
C) kvasená kapusta (kapusta hlávková biela, jedlá soľ, koreniny), slaný nálev (pitná voda, jedlá soľ, konzervačná látka E211)
D) biela hlávková kapusta, jedlá soľ, koreniny, slaný nálev (pitná voda, jedlá soľ, chemická konzervačná látka E211, antioxidant E244 – disiričitan draselný)
E) kvasená kapusta, pitná voda, ocot kvasný liehový, glukózový sirup, jedlá soľ, antioxidant – disiričitan sodný, koreniny, sladidlo: sacharín
Poďme si zloženia rozobrať detailnejšie
Kvasenú kapustu so zložením A) alebo B) si viete vyrobiť aj doma. Tá je teda zložením najvhodnejšia, a preto by ste takú mali hľadať v obchodoch.
Zloženie C): vidíme, že výrobca samostatne vyrobil kvasenú kapustu (ktorá je sama osebe zložením v poriadku), ale pridal k nej slanú vodu s konzervačnou látkou. Je jedno, či je konzervačná látka označená kódom E alebo napísaná slovom, stále je to konzervačná látka. A pokiaľ existuje prirodzená možnosť konzervácie, nie je potrebné jesť chemické konzervanty.
Zloženie D) je podobné C)-čku, ale je tu navyše antioxidant, ktorý uchováva bielu farbu kapusty. Jednak to naše telo nepotrebuje a niektorí ľudia sú na túto prídavnú látku citliví.
Zloženie E) som našla na sklenenom pohári, čiže je jasné, že kapusta prešla tepelnou úpravou – o tom som písala vyššie. Ak čítame ďalej, vidíme ocot. Ak je kvasená kapusta sama osebe kyslá, prečo je potrebné ju ešte okysľovať octom? Glukózový sirup je sladidlo, ktoré má spraviť kapustu sladšou (?), disiričitan sodný slúži na zachovanie bielej farby. Koreniny sú v poriadku. Na konci zloženie vidíme sacharín. Je to umelé sladidlo, ktoré má osladiť kapustu. Pýtam sa, že načo? Ak by mala byť táto kapusta pre diabetikov (lebo umelé sladidlo), prečo je tam glukóza, ktorá ovplyvňuje hladinu cukru?
Na koniec ešte dve poznámky: už aj v supermarketoch predávajú nepasterizovanú kvasenú kapustu, je to na nej napísané (buď, že je bez tepelnej úpravy alebo nepasterizovaná alebo také niečo). Zloženie je podobné ako B). Obal tejto kapusty môže mať na sebe ventil prepúšťajúci prírodné plyny z procesu kvasenia. A druhá poznámka: kvasená kapusta môže byť balená v ochrannej atmosfére (napr. CO2 – oxid uhličitý) a tiež to bude na obale napísané. Táto atmosféra „nahrádza“ prirodzené prostredie kapusty v sude a proti tomuto nič nenamietam 🙂
Prajem vám pekné vianočné sviatky pri dobrej kapustnici 🙂
Som srdcom aj dušou potravinárka, výživárka a sprievodkyňa autoimunitným protokolom.
Učím ľudí dešifrovať texty nielen na potravinových etiketách, pomáham odhaľovať aj skryté rozdiely v surovinách, aby vďaka tomu jedli jednoduchšie, vedomejšie a zdravšie. Môj príbeh si prečítate tu: >>
Rada vás privítam aj v uzavretej skupine na Facebooku pod názvom >Čo sa skrýva v potravinách, ktoré (kupu)jeme. >>